Ampule života

Vaše trpasličí rosnatka má uprostřed listové růžice malinké dvoumilimetrové zelené lístečky?
Hurá! Nastal čas otevřít Ampuli života, vyndat z ní rostlinku a založit zahrádku. 

Jak na to? 

1. Připravte si substrát do plastového květináčku – pokud má vaše rostlinka gem hodně, připravte si více květináčů. Ideální je kombinace písku, perlitu a kokosové drtě 1:1:1. Pozor, kokosovou drť napřed důkladně promyjte vodou, abyste ji zbavili přebytečných solí.

2. Opatrně, nejlépe pinzetou, přeneste kuličky, kterým se říká gemy, jeden po druhém na vlhký substrát. Nechávejte mezi nimi dostatečné mezery – sázejte minimálně 3 cm od sebe. 

3. Květináč dejte na okenní parapet, kam hodně svítí slunce a zalévejte měkkou vodou tak, aby substrát nikdy nevyschnul – v podmisce by vždy měla být voda. Trpaslíky neroste, objevila by se totiž plíseň na substrátu.

4. Pozorujte, jak se váš masožravý trávník rozrůstá 🙂

Trpasličí rosnatky

Mrňavá trpasličí rosnatka má zvláštní vzezření, opravdu neuvěřitelná je ale její strategie rozmnožování. Přestože dospělí jedinci nedorůstají víc jak pár centimetrů, dokáže trpasličí rosnatka vyprodukovat desítky potomků pomocí malinkých nepohlavních rozmnožovacích lupínků, které se tvoří uprostřed listové růžice. Tyto kuličky nebo také botanicky „gemy“ dokáží za jednu sezónu vyrůst v dospělou rostlinku. Jedná se speciální strategii rychlého vegetativního rozmnožování, které zvládne rostlina sama bez partnera. Vzniklí potomci jsou tak klony s genetickou informací shodnou s mateřskou rostlinou. Trpasličí rosnatky také samozřejmě kvetou a množí se i pomocí semen, kombinace obou typů rozmnožování jim pak dává výhodu a větší šanci přežít mezi konkurencí. 

Všichni naši trpaslíci pochází ze západní Austrálie, kde teploty dosahují až k 40 stupňům Celsia. Aby se nepřehřály, vytvoří si pupen, který slouží jako zásobárna vláhy. Tento pupen je chráněn palisty, které jsou na rozdíl od zelených gem bílé. Bílá barva totiž pomáhá odrážet sluneční záření.